RRSO – co to za wskaźnik?

Rozwinięciem skrótu RRSO jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która w rzeczywistości może różnić się od oprocentowania kredytu, najczęściej branego pod uwagę. Wiąże się ona z wszelkimi dodatkowymi opłatami mającymi powiązanie z udzieleniem zobowiązania. W skład RRSO wchodzą prowizja dla banku, ubezpieczenie kredytu, oprocentowanie nominalne, koszt wyceny nieruchomości oraz przygotowanie operatu szacunkowego. Dwa ostatnie czynniki odnoszą się jednak do kredytu hipotecznego i pożyczki hipotecznej.

Są to najczęściej wykorzystywane składowe, które przyczyniają się do ostatecznej kwoty kredytu. Większość kredytobiorców tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy z wagi i znaczenia tego pojęcia. Oznacza to, że nie zwracają uwagi na koszty obsługi i przyznanego zobowiązania.

Pomimo przymusu zapisanego na kartach ustawy, banki bardzo umiejętnie starają się ukryć przez potencjalnymi klientami wskazanej rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. W jaki sposób? Przykładem mogą być chociażby reklamy, gdzie pomimo niskiego oprocentowania pojawia się RRSO podany małym druczkiem na samym dole ekranu. Dlaczego więc banki za wszelką cenę starają się ukryć ten parametr?

Reklamy mają być sugestywne i zachować się w pamięci oglądających. W czasach, gdzie wiedza finansowa Polaków jest na bardzo niskim poziomie, naprawdę mała grupa zainteresuje się szczegółowymi obliczeniami rzeczywistego oprocentowania. Kolejnym powodem jest to, że RRSO może położyć kres wszelkim stwierdzeniom, że w danym banku kredyty są najtańsze na rynku. I choć biorąc pod uwagę oprocentowanie nominalne rzeczywiście oferuje niską i atrakcyjną dla klientów wartość, to nie ma nic za darmo i wyższymi wartościami opatrzona będzie prowizja dla banku czy ubezpieczenie które nie ubezpiecza kredytobiorcy, a jedynie generuje dodatkowy zysk dla kredytodawcy.

Znając wskaźnik RRSO z łatwością przyjdzie nam również obliczenia opłacalności korzystania z limitu obecnego na karcie kredytowej.

Niższe RRSO – tańszy kredyt?

Nie jest to do końca prawda. I choć wskaźnik powinien być bezwzględny to wchodzące w skład banku finanse osobiste czy produkty bankowe opatrzone są względnością. Jako klienci nie jesteśmy w stanie przewidzieć kroków danego banku, czyli na przypadku braku prowizji czy sposobu naliczania rat, od których uzależniony jest wskaźnik RRSO. Wskaźnik rzeczywistego oprocentowania kredytu nie wpływa na to jaką kwotę będziemy spłacać, ale również okres trwania zobowiązania.