Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to zastąpienie kilku kredytów jedną stabilną ratą. Dzięki niemu możliwe jest odzyskanie stabilności finansowej, poprawienie płynności domowego budżetu, a także łatwiejsza jego kontrola. Ponadto niesie ze sobą mniejsze koszty. Jest to kredyt, dzięki któremu będziemy mogli spłacić wcześniejsze zobowiązania, takie jak spłata kredytu samochodowego, tradycyjnych kredytów czy zadłużenia które pojawiło się na karcie kredytowej.

Istotne, aby potencjalny wnioskodawca kredytu konsolidacyjnego w terminie regulował dotychczasowe zobowiązania. Jeśli to prawda, kredytobiorca będzie mógł liczyć na wyższą kwotę kredytu, dzięki czemu będziemy mogli poprawić płynność finansową. Niezależnie od kwoty kredytu konsolidacyjnego, taka forma kredytu będzie korzystna tylko gdy warunki obecnych zobowiązać będą niekorzystnie przedstawiały się w świetle aktualnej oferty rynkowej. Z racji tego, że oprocentowanie zmienia jak w kalejdoskopie, stare kredyty mogą być opatrzone wyższym procentem od obowiązującego dotychczas. Przy kredycie konsolidacyjnym maleją koszty kredytowania, a także wysokość raty. Najlepszych warunków spodziewać się możemy wówczas gdy kredyt konsolidacyjny zabezpieczymy hipoteką nieruchomości. Kredyty hipoteczne wyróżniają niskie wskaźniki stosowanego w ich przypadku oprocentowania.

Kolejnym sposobem, dzięki któremu możemy obniżyć wartości rat w przypadku kredytu konsolidacyjnego, jest wydłużenie okresu kredytowania. Spłata całości zaciągniętych zobowiązań będzie rozłożona na dłuższy okres czasu, a to z kolei przełoży się na mniejsze wartości poszczególnych rat kredytu. Owa różnica może opiewać nawet na kwotę rzędu kilkuset złotych, jednak warto pamiętać, że taka operacja niesie ze sobą wyższą całkowitą kwotę kredytowania. I choć raty kredytu będą mniejsze i odciążą budżet to kredytobiorca będzie musiał liczyć się z koniecznością spłaty dodatkowych odsetek. Warto wziąć pod uwagę te opcję przed podjęciem decyzji o kredycie konsolidacyjnym, aby później nie żałować tej decyzji.

Dodatkowo, warto wziąć pod lupę dotychczasowe umowy kredytowe i skontrolować je pod kątem zapisów odnoszących się do prowizji za wcześniejszą spłatę danego zobowiązania. I choć na pierwszy rzut oka, kredyt konsolidacyjny to świetne rozwiązanie na obecne długi, to warto mieć na uwadze, że nie każda konsolidacja będzie pozytywną odpowiedzią na nasze problemy. Propozycje płynące od różnych instytucji w rzeczywistości będzie się od siebie różnią, dlatego też warto rozsądnie rozpatrzyć ofertę kredytu konsolidacyjnego. Alternatywą może być chociażby porównanie wskaźników oprocentowania, a także wysokości prowizji zapisanych na kartach każdej instytucji.