Jak wysoka może być moja rata?

Osoby, które miesięcznie zarabiają poniżej średniej krajowej nie mają szans na uzyskanie kredytu, jeśli obecnie spłacają raty których wartość przekracza połowę ich pensji. Są to kolejne zalecenia Rekomendacji T, która ujrzała światło dzienne za sprawą Komisji Nadzoru Finansowego.

Wedle owych zaleceń portalu dla-zadluzonych.pl osoby mające dochody mniejsze niż poziom przeciętnego wynagrodzenia, nie mogą starać się o kredyt w banku czy innej instytucji finansowej. Mowa tutaj o klientach którzy mają zobowiązania pieniężne, których raty miesięcznie przekraczają 50% zarobków netto. To zalecenia, których celem jest zapobieganie zadłużeniom wielu nierozważnych klientów, którzy bez namysłu ubiegaliby się o kolejne pożyczki wpadając w spiralę niekończących się zobowiązań. Wymienione zalecenia odnoszą się w szczególności do jednostek nie mających wysokich zarobków miesięcznych. Limit obejmujemy 50% zarobków stosowany jest dla osób poniżej przeciętne wynagrodzenia 4 047 złotych brutto.

Wskazania zawarte w rekomendacji T odnoszące się do nadmiernego zadłużenia obejmują również osoby, które miesięcznie zarabiają powyżej średniej krajowej. Dodatkowo według zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego kredytu nie otrzymają osoby, które powyżej 65% miesięcznych dochodów przeznaczają na miesięczne raty.

Owe zmiany w polskiej polityce mają na celu redukcję poziomu pożyczek nieregularnie opłacanych. Jak wskazują raporty, kredyty spłacane przez gospodarstwa domowe sięgają nawet 411 miliardów złotych. Wraz z upływem lat, sytuacja będzie się pogarszać, gdyż szacuje się ze za kilka lat kwota ta wzrośnie nawet dwukrotnie.  Ku górze piąć się będzie także wartość kredytów zagrożonych. Są to bardzo niepokojące statystyki, które dają wiele do myślenia. Z tego też względu państwo nieustannie wprowadza nowe procedury mające na celu zmniejszenie owych wartości.

Przekroczenie limitu przez kredytobiorcę – zmniejszenie wartości kredytu przez bank

W przypadku, gdy podczas dokonywania oceny zdolności kredytowej przekraczany limit stanie się rzeczywistością wówczas bank może zmniejszyć kwotę wartości kredytu lub odmówić jego udzielenia. Jest to pewnego rodzaju ostrożność, a jej zadanie sprowadza się do ochrony depozytów, jak i klientów którzy poprzez lekkomyślnie wpadają w spiralę kredytów, którym nie są w stanie sprostać. Dotychczas instytucje bankowe posługiwali się własnymi kryteriami które były zróżnicowane i uzależnione od poziomu ryzyka każdego z nich. Zwłaszcza, że banki bardzo często zwracają uwagę na dochody które nie były wyszczególnione, czy też posiadanie zasobów finansowych w danej rodzinie. Te czynniki przekładały się więc na pewnego rodzaju swobodę udzielania kredytów.